לשיחת ייעוץ מלאו הפרטים

X

מנשך פתוח (OPEN BITE)

אצל רוב האוכלוסייה, כאשר סוגרים את הפה, יש מגע בין כל השיניים בלסת אחת עם השיניים שבלסת הנגדית. כך מתאפשרת לעיסה טובה ותקינה. מנשך פתוח הינו מצב בו אין מגע או חפיפה בין השיניים העליונות והתחתונות כאשר הפה סגור. במילים אחרות, כאשר הפה סגור, יש פתח בין השיניים. מצב זה יכול להתקיים בשיניים הקדמיות או האחוריות, באופן חד צדדי או דו צדדי.

באופן טבעי, השיניים בוקעות עד אשר הן מגיעות למגע עם השיניים הנגדיות, ושם הבקיעה נעצרת. במצבים של מנשך פתוח, הבקיעה נעצרת קודם לכן, בשל סיבות שונות.

איך זה קורה, למה חשוב לטפל במצב זה, וכיצד ניתן לתקן?

מהם הגורמים למנשך פתוח?

  1. סיבות גנטיות והתפתחות של הלסתות – המבנה הגנטי משפיע על אופן הגדילה של הלסתות והשיניים. גדילה לא תקינה של הלסתות יכולה לגרום למנשך פתוח.

 

  1. מציצת אצבע או מוצץ – שימוש ממושך במוצץ (מעבר לגיל 4) או הרגל של מציצת אצבע יכולים לגרום למנשך פתוח, בעיקר בילדים. באופן דומה, גם הרגל הכולל החזקה ממושכת של חפץ זר בין השיניים, כגון עיפרון או מקטרת, יכול לגרום להיווצרות של מנשך פתוח.

 

  1. דחיקת לשון – הרגל של דחיפה של הלשון קדימה בין השיניים בזמן בליעה יכול לתרום להיווצרות של מנשך פתוח. הלשון, הנמצאת בין השיניים, משמשת כמעצור לבקיעה מלאה של השיניים. בגלל שהלשון נמצאת כל הזמן בפה, והבליעה נעשית באופן בלתי מודע במהלך כל היום והלילה, קיימת השפעה גדולה למיקום הלשון בבליעה על גדילת השיניים והסגר.

 

  1. נשימת פה – באופן תקין , רוב הנשימה נעשית דרך האף. במצבים שונים, כגון נזלת כרונית ושקדים מוגדלים, או סטייה במחיצת האף, לא מתאפשרת נשימה דרך האף, ומתקיימת נשימה דרך הפה. נשימה כזו לאורך זמן, הנעשית כאשר הפה מעט פתוח, עשויה להשפיע על אופן גדילת הלסת ועל מיקום קדמי יותר של הלשון, שגורמים להיווצרות של מנשך פתוח.

 

  1. בעיות במפרקי הלסת – שינויים מבניים ותפקודיים במפרקי הלסת יכולים לגרום לשינוי במיקום הלסת וליצירת מנשך פתוח.

 

מנשך פתוח קדמי

 

למה חשוב לטפל במנשך פתוח?

תיקון המנשך הפתוח חשוב לצורך שיפור התפקוד, האסתטיקה והבריאות של מערכת הלעיסה. הסיבות העיקריות לטיפול הן:

  1. קושי בלעיסה או דיבור

המנשך הפתוח יכול להקשות על לעיסה (היות והשיניים לא נפגשות, הלעיסה תהיה פחות יעילה) ועל ההגייה של הגאים כגון ס, צ, ש, ז.

  1. אסתטיקה

מנשך קדמי פתוח משפיע על מראה החיוך ועל האסתטיקה של החיוך, ואלה עשויים להשפיע על הביטחון העצמי, בעיקר אצל בני נוער.

  1. יציבות והרמוניה של הסגר

תיקון המנשך הפתוח תורם לתפקוד טוב יותר של מערכת הלעיסה, ומונע שחיקה מוגברת של השיניים, ובכך מאפשר שמירה על בריאות טובה יותר.

 

כיצד מתקנים מנשך פתוח?

הטיפול במנשך הפתוח יכול להיעשות על ידי מכשירים אורתודונטיים שונים, באמצעות התערבות כירורגית או בטיפול התנהגותי.

הטיפול האורתודונטי יכול להיעשות על ידי מכשור קבוע ("גשר" או סמכים) או על ידי שימוש בקשתיות שקופות INVISALIGN, היעילות מאוד במקרים אלה. לעיתים נעשה שימוש גם בגומיות או בעזרים נוספים לצורך תיקון הבעיה.

הטיפול ההתנהגותי מתייחס בעיקרו לשינוי הרגלים כגון מציצת אצבע או מוצץ, וכן דחיקת לשון. טיפול אצל קלינאית תקשורת, בו נלמדים דפוסי בליעה והתנהגות לשון תקינים, הינו חשוב ביותר בטיפול במנשך הפתוח ובשמירה על יציבות התוצאה בסיום הטיפול האורתודונטי.

הטיפול הכירורגי נעשה לרוב כאשר האבחנה כוללת בעיה במבנה או מיקום של הלסתות, ונדרש תיקון שלהן.

 

מתי כדאי לטפל במנשך פתוח?

ההחלטה מתי לטפל צריכה להיעשות על פי שקלול כלל הגורמים וחומרת הבעיה, וביעוץ עם רופא אורתודונט מומחה ביישור שיניים. אצל ילדים ונוער, מומלץ להתערב מוקדם ככל האפשר, כדי למנוע החמרה של המנשך הפתוח ולאפשר קיום של גדילה תקינה.

 

Picture of יעל יעקבי
יעל יעקבי

ד”ר יעל יעקבי הינה מומחית לאורתודונטיה מעל 20 שנה, מטפלת בילדים ומבוגרים בשיטות חדישות ובמכשירים אסתטיים.

למאמרים נוספים

באיזה גיל אפשר להתחיל יישור שיניים

באיזה גיל אפשר להתחיל?

הכל אודות טיפול אורתודונטי מוקדם בילדים מרבית הטיפולים האורתודונטיים נעשים בגיל ההתבגרות, לרוב בגילאי 12-14. הסיבה לכך היא שזהו הגיל