לשיחת ייעוץ מלאו הפרטים

X

הסורק הדנטלי הדיגיטלי במרפאה האורתודונטית

בשנים האחרונות, ענף רפואת השיניים עובר שינויים רבים עקב השימוש בסורק התלת ממד, בעזרתו ניתן לסרוק את חלל הפה באופן דיגיטלי (Intraoral digital scanner). מכשיר מתקדם ומתוחכם זה, המצוי במרפאתנו, פותח בפנינו אפשרויות חדשות המשנות את אופן הטיפול במרפאה.
בואו נסביר קצת מהו הסורק, וכיצד אנו משתמשים בו במרפאה האורתודונטית המודרנית.

עד לפני מספר שנים, היה נהוג "לקחת מידות" במרפאה כדי ליצור דגם בתלת – ממד של השיניים.
תהליך לקיחת המידות כלל הנחה של חומר מידה דמוי פלסטלינה (לרוב עם חומר שנקרא אלג'ינט) על השיניים למשך מספר דקות. החומר שהיה מוכנס לפה, גרם למטופלים רבים לאי נוחות ותחושה לא נעימה. תהליך לקיחת המידות היה קשה במיוחד עבור מטופלים עם חרדה מטיפולי שיניים (חרדה דנטלית) או בעלי רפלקס הקאה מוגבר. החומר שהתקשה מעט בפה, נשלח למעבדה, ושם יצקו לתוכו גבס. כאשר הגבס התקשה והתייבש, התקבל העתק מדויק מאוד של השיניים, הנקרא דגם או מודל. על דגם זה היינו מבצעים סדרה של מדידות ובדיקות, ועל פיהן היינו מתכננים את הטיפול האורתודונטי. הדגם הזה גם היה נשלח למעבדה לצורך הכנה של מכשירים אורתודונטיים ופלטות בהתאמה אישית על ידי הטכנאי.

סורק דנטלי לאבחון ותכנון הטיפול כולו

הסורק שעליו נספר היום הוא למעשה מצלמה משוכללת מאוד, המצלמת את השיניים והחניכיים בתלת ממד. הסורק שולח פולסים של אור על השיניים (ללא קרינת רנטגן). חיישנים במכשיר קולטים את החזר האור מהשיניים ומהרקמות הסמוכות, ויוצרים תמונה דיגיטלית של האזור שנסרק. סריקה של הפה כולו אורכת מספר דקות, ואינה כרוכה בכאב. בסיום הסריקה אנחנו מקבלים על הסורק מודל דיגיטלי מדויק ביותר של השיניים, עליו ניתן לבצע סדרה ארוכה של מדידות בלחיצת כפתור, מדידות שמסייעות לנו לאבחן ולתכנן את הטיפול כולו.

סורק דנטלי

הסריקה המתקבלת נשמרת על הענן וניתנת לצפייה ולהדגמה בכל זמן נתון, מבלי שהמידע יימחק. נתון זה מאפשר לנו להשוות בין סריקות שנעשו במועדים שונים, ולהבחין בשינויים במידה ואלה התרחשו. הסריקה יכולה להישלח לרופאים נוספים להתייעצות או למעבדות שונות. אפשרות שיתוף הסריקה בצורה מהירה ופשוטה מאפשרת תקשורת מצוינת בין קלינאים שונים. במקרים רבים יש צורך בטיפול משולב של אורתודונט ורופא שיניים משקם. האפשרות לבצע תכנון דיגיטלי משותף מסייעת לתקשורת טובה בין הרופאים ולהשגת תוצאה אופטימלית של הטיפול.

הסריקה מהווה את הבסיס לתכנון תכנית הטיפול על ידי האורתודונט מול חברת הקשתיות (Invisalign) ולייצור של הקשתיות.

ניתן לבצע הדמיה של תוצאות הטיפול על גבי הסורק. כך המטופל יכול לקבל תוך מספר דקות תמונה הממחישה את מראה השיניים שניתן לקבל באמצעות הטיפול האורתודונטי. במהלך הטיפול בקשתיות שקופות (אינויזליין), באפשרותנו לבצע סריקות מפעם לפעם. ניתן להשוות על גבי הסורק בין הסריקה המתקבלת לבין תכנית הטיפול שהכנו, ולבחון באופן מדויק האם השיניים שלכם עוקבות אחר התכנית שהכנו. באופן זה, אנו עוקבים באופן עקבי אחרי התקדמות הטיפול.

הסורק הדיגיטלי מהווה כלי עבודה חשוב ביותר במרפאה האורתודונטית המודרנית. השימוש הנכון בו מאפשר להביא לתוצאות טיפול טובות, מדויקות ומהירות יותר. כמו כן, הוא מאפשר חוויית לקוח ברמה אחרת.

סורק דנטלי בטיפול אורתודנטי

Picture of יעל יעקבי
יעל יעקבי

ד”ר יעל יעקבי הינה מומחית לאורתודונטיה מעל 20 שנה, מטפלת בילדים ומבוגרים בשיטות חדישות ובמכשירים אסתטיים.

למאמרים נוספים