לשיחת ייעוץ מלאו הפרטים

X

4 שיטות יישור שקוף

יישור שיניים שקוף מאפשר לעבור את תהליך יישור השיניים באופן אסתטי ודיסקרטי, שאינו נראה לעין. ישנן מספר שיטות ליישור שיניים שקוף ולכל שיטה היתרונות והחסרונות שלה.


המדריך המלא ליישור שיניים

גשר שקוף

השיטה: המכשיר מורכב מסמכים שעשויים מחומר בצבע השן (חרסינה או פלסטיק) שמחליפים את הסמכים הקונבנציונליים העשויים ממתכת. העובדה שהם בצבע השן הופכת אותם ליותר אסתטיים. 

איך זה עובד? השיטה ליישור שיניים שקוף נמצאת בשימוש שנים רבות ועובדת בדומה לגשר מתכת קונבנציונלי.חשוב לדעת שזה אינו באמת מכשיר בלתי נראה כי החוט שעובר בין הסמכים הוא חוט מתכת והסמכים עצמם גדולים יחסית ונראים לעין. בהשוואה לגשר הקונבנציונלי יש חסרונות כגון חיכוך גדול יותר בין הסמכים לחוט  הגורמים להארכת זמן הטיפול בשיטה זו.

המחיר: גשר שקוף הוא שיטת יישור שיניים יקרה יותר מאשר גשר מתכת אך זולה יותר מהאפשרויות השקופות האחרות הקיימות כיום.

יישור שיניים שקוף


גשר פנימי (לינגואלי)

השיטה: גשר שבו הסמכים מודבקים בצד הפנימי של השיניים (ולכן אינם נראים לעין).

איך זה עובד? הסמכים (ריבועי המתכת הקטנים, מהם בנוי הגשר) ממוקמים בצד הפנימי של השיניים, היכן שהלשון נמצאת. ביניהם עובר חוט מתכת, המפעיל כוחות אורתודונטיים על השיניים.   בצד העובדה שלא רואים אותם, יש להם גם חסרונות ובראשם חוסר נוחות לכל הצדדים. הגשר אינו נוח למטופל/ת כי הוא מפריע לדיבור ולאכילה. העובדה שהגשר מצוי בצידן הפנימי של השיניים מקשה על הגישה אליו בזמן הטיפול, ולכן התורים במרפאה ארוכים יותר וכרוכים באי נוחות. משך הטיפול בשיטה זו לרוב ארוך יותר. 

המחיר: מבין כל השיטות ולאור העובדה שמדובר בשעות הרבות ביותר של טיפול במרפאה, זוהי השיטה היקרה ביותר הקיימת כיום.

גשר פנימי


קשתיות שקופות

השיטה: מדובר בסדרת פלטות שקופות (קשתיות) שאותן מחליף המטופל בבית כל שבוע-שבועיים לרוב. הקשתיות מתוכננות להפעיל לחץ מדויק על חלק מהשיניים בכל שלב ומקשתית לקשתית השיניים זזות בעקבות הפעלת כוח זה.

איך זה עובד? השיניים של המטופל נסרקות בסורק תלת מימד. הסריקה נותנת מודל דיגיטלי מדויק של השיניים. על גבי המודל הזה הרופא מתכנן את התנועה של השיניים שלב אחרי שלב ולפי תוכנית זו חברת הקשתיות מייצרת אותן. השיטה הזאת היא השקופה ביותר והיא כמעט בלתי נראית: רואים למעשה רק את המאחזים הקטנים שתופסים את השיניים לצורך הזזתן.

לשיטה זו יתרונות בעיקר בתחום האוכל והצחצוח כי ניתן להסיר את הקשתיות למטרת אכילה ושתיה וכך גם לצחצח ללא הפרעה. את הקשתיות השקופות יש להרכיב רוב שעות היום, כולל בשינה אך הן לא מפריעות בשום צורה לתפקוד יומיומי רגיל.

המחיר: מחיר הקשתיות השקופות גבוה יותר משיטות הסמכים החיצוניים אך נמוך יותר מהסמכים הפנימיים. בשוק קיימות כיום מספר חברות קשתיות שעובדות בשיטה זו אולם יש הבדל ביניהן ברמת המוצר וביכולת להגיע איתו לתוצאה מושלמת. שתי החברות המובילות בתחום הן אינויזליין וספארק.


פלטות מהדור הישן

השיטה: הפלטות הן סמי-שקופות והן מכילות חלקי מתכת ואקריל שאותן ניתן להרכיב רק חלק משעות היממה, בעיקר בלילה.

איך זה עובד: 

המחיר: יחסית לשיטות האחרות מדובר במחיר זול אך חשוב להדגיש ששיטה זו מתאימה למקרים מאוד קלים ופשוטים בלבד.


לסיכום – עצה מהמומחית 

בכל שיטה שקופה בה תבחרו, קיימת חשיבות מכרעת לרופא שמטפל בכם. האורתודונט שתבחרו יידע איזו שיטה מתאימה ביותר לבעיה הספציפית שיש לכם ורמת הידע והניסיון שלו יאפשרו לעשות שימוש מיטבי במכשיר האורתודנטי ולהגיע לתוצאה האופטימלית. 

ועוד משהו: כל שחקן טניס יכול להשתמש במחבט מצוין, כל נגן גיטרה יכול להפיק צלילים מגיטרה מעולה, וכל נהג יכול לנהוג במכונית מירוץ אך זאת יש לדעת – המכשיר הוא כלי בידיו של המשתמש ואינו עומד בזכות עצמו. כלומר, שיטת יישור השיניים יכולה להיות חדשנית ונפלאה אבל חשוב לא פחות הוא האורתודונט שישתמש בה, כשרונו וניסיונו המוכח.

*הכתבה מנוסחת, מטעמי נוחות בלבד, בלשון זכר אך היא מתייחסת, מיועדת ומכוונת לכל המינים בצורה שווה.

Picture of יעל יעקבי
יעל יעקבי

ד”ר יעל יעקבי הינה מומחית לאורתודונטיה מעל 20 שנה, מטפלת בילדים ומבוגרים בשיטות חדישות ובמכשירים אסתטיים.

למאמרים נוספים

לסת עליונה בולטת

לסת עליונה בולטת

לסת עליונה בולטת (הנקראת גם לסת עליונה פרוגנטית) הינו מצב בו הלסת העליונה (הנקראת מקסילה) נמצאת בעמדה קדמית ביחס ללסת

מנשך פתוח קדמי

מנשך פתוח (OPEN BITE)

אצל רוב האוכלוסייה, כאשר סוגרים את הפה, יש מגע בין כל השיניים בלסת אחת עם השיניים שבלסת הנגדית. כך מתאפשרת