לשיחת ייעוץ מלאו הפרטים

X

6 הסיבות המרכזיות ליישור שיניים

נהוג לחשוב שיישור שיניים הוא תהליך שמטרתו שיפור האסתטיקה, שיניים ישרות וחיוך יפה אך ישנן סיבות בריאותיות שבגללן הוא נדרש. 6 הסיבות השכיחות והחשובות ביותר ליישר את השיניים בכתבה זו.

מאת ד"ר יעל יעקבי

בדרך כלל פונים ליישור שיניים כשרוצים שיניים ישרות יותר וחיוך יפה יותר. אבל גורמים נוספים, כגון שיניים בולטות,  צפיפות שיניים, או מנשך לא סימטרי טומנים בחובם בעיות עמוקות יותר שדורשות טיפול, הן אצל בני נוער והן אצל מבוגרים בכל גיל

המטופלים שמגיעים ליישור שיניים עושים זאת, כאמור, בעיקר בגלל האסתטיקה. בדרך כלל הם רואים בעיקר את השיניים הקדמיות, מזהים שיש בעיה כלשהי ופונים לטיפול. אבל אז, כשהם מגיעים אלינו למרפאה לבדיקה, פעמים רבות מתברר שישנן סיבות פונקציונליות שקשורות, למשל, לתפקוד של מערכת הלעיסה ובהן חשוב לא פחות (אם לא יותר) לטפל.

ריכזתי כאן את הסיבות השכיחות ביותר לטיפול של יישור שיניים

1. שיניים צפופות

במה מדובר? בחוסר התאמה בין מבנה הלסת לגודל השיניים שבגללו השיניים עומדות בחפיפה אחת לשנייה. במצב כזה אין גישה למברשת השיניים ולכן יש קושי בניקוי האזור במטרה לשמור על היגיינה. עקב כך עלולות להתפתח מחלות חניכיים וכן רואים עששת בשכיחות גבוהה יותר.

אפשרויות טיפול: הטיפול בצפיפות שיניים יכול לכלול אחד או יותר מהפתרונות הבאים: הזזה אחורה של השיניים על מנת ליצור מקום בלסת ולפזר את הצפיפות; הרחבה של הלסתות או השחזה קלה באמצעות שיוף השיניים כדי שיתאימו למקום שיש עבורן בלסת. במקרים מסוימים של צפיפות גדולה במיוחד אין ברירה אלא לעקור שיניים כדי לפנות מקום.

שיניים צפופות


2. מרווחים בין השיניים

במה מדובר? מצב בו השיניים קטנות יותר מהמקום המיועד עבורן בלסת ולכן יש רווחים בין השיניים. הרווחים בדרך כלל לא מייצרים בעיה בריאותית, נהפוך הוא. קל יותר לנקות שאריות אוכל כשיש מרווחים בין השיניים, ושכיחות עששת היא נמוכה יותר אצל מטופלים אלה. מאידך, הרווחים האלה מייצרים בעיה אסתטית שבעקבותיה מגיעים לטיפול. 

אפשרויות טיפול: יש לשקול כל מקרה לגופו, האם לצמצם את הרווחים בטיפול אורתודונטי או לחשוב על פתרון של הגדלת השיניים באמצעים אחרים כגון השלמות או ציפויים לשיניים. אם בוחרים בפתרון יישור השיניים, יש צורך בקיבוע של השיניים בסיום הטיפול האורתודונטי כדי למנוע מהרווחים להיפתח מחדש.


3. סגר צלבי

במה מדובר: באופן תקין, השיניים העליונות מקיפות את השיניים התחתונות והלסת העליונה רחבה יותר מהלסת התחתונה. סגר צלבי הוא מונח שמתייחס לעובדה שהשיניים העליונות נמצאות פנימית לשיניים התחתונות, כלומר הפוך. מעבר לבעיה האסתטית שמצב כזה יוצר, מבחינה תפקודית למטופל/ת עלולה להתפתח בעיה בתפקוד התקין של הלעיסה. בעיה זו יכולה להתבטא במשך הזמן בשחיקת השיניים, בפגיעה בעצם שתומכת בשיניים ואפילו בבעיות במפרקי הלסת.

אפשרויות טיפול: הסגר הצלבי יכול להיות בשיניים הקדמיות או האחוריות וכדי לפתור את הבעיה משתמשים בכל מגוון המכשירים האורתודונטיים. 

סגר צלבי


4. מנשך פתוח

במה מדובר: מבנה בו כאשר המטופל סוגר את הפה – חלק מהשיניים לא נוגעות זו בזו. הצורה הנפוצה יותר היא שהשיניים החותכות למעלה ולמטה לא נסגרות וזה מקשה על חיתוך באמצעות השיניים (למשל חיתוך צלוטייפ) או נגיסה כי חלק מהשיניים לא משתתפות בפעולת החיתוך/נגיסה. הגורמים למנשך פתוח הם רבים ובראשם מציצת אצבע או מוצץ, במיוחד אם אלה נמשכים מעבר לגיל הילדות המוקדמת. גורם נפוץ נוסף הוא דחיקת לשון – תופעה בה הלשון נדחפת קדימה בין השיניים בזמן בליעה, לעיסה או דיבור. הנוכחות התכופה של הלשון בין השיניים לא מאפשרת לשיניים לבקוע עד למגע ביניהן. בעיות נוספות יכולות להיות קשורות לבעיות אף, אוזן וגרון המתבטאות בנשימה מהפה (הפה פתוח כל הזמן וזה משפיע על הגדילה של הלסתות) וגורמות ליצירת מנשך פתוח.

אפשרויות טיפול: כדי לטפל במנשך פתוח באופן יעיל ולשמר את התוצאה לאורך שנים יש לתקן את הגורם שגרם למנשך הפתוח. למשל, הפסקת מציצת האצבע או המוצץ ולשלב מומחים נוספים כגון: קלינאית תקשורת כדי לטפל בדחיקת הלשון ומומחה אא"ג כדי לשפר את הנשימה התקינה דרך האף עם פה סגור.

מנשך פתוח


5. שיניים בולטות

במה מדובר? כאשר השיניים העליונות קדמיות יותר מהתחתונות בצורה ניכרת ואז הן נראות בולטות יותר באופן משמעותי. מצב זה יכול להיות תוצאה של מיקום הלסתות (לסת עליונה בולטת קדימה ולסת תחתונה אחורית) או בגלל הטיה של השיניים. מצב זה לעיתים אף מקשה על סגירת השפתיים, מצב שגורם למטופל/ת להסתובב עם פה פתוח ואז יש סכנה מוגברת לחבלה בשיניים כתוצאה ממכה או נפילה. 

אפשרויות טיפול: בטיפול אורתודונטי, עושים שימוש במכשירים המשפיעים על הגדילה של הלסתות ועל עמדת השיניים כדי להקטין את בליטת השיניים הקדמיות.

שיניים בולטות


6. חוסר שיניים

במה מדובר: חוסר התפתחותי של שן אחת קבועה או מספר שיניים. לרוב זוהי בעיה גנטית, כלומר ניתן למצוא מספר בני משפחה עם חוסר שיניים. במצב זה, לעיתים לא נושרות השיניים החלביות שבמקומן היו אמורות לבקוע השיניים החסרות, ולעיתים יש תזוזה של השיניים הסמוכות לאזור בו חסרה שן.

אפשרויות הטיפול: במקרים אלה יש להחליט האם להשאיר את המרווח של השן החסרה לצורך שיקום שלה (ע"י שתל או גשר) או לצמצם את המרווח על ידי תזוזה של שאר השיניים.


לסיכום, חשוב לבצע הערכה אורתודונטית מלאה, על ידי בדיקה קלינית וצילומים אבחנתיים כדי לבצע אבחנה נכונה והכנה של תכנית טיפול מפורטת. כך ניתן לתת מענה לכל הבעיות, אסתטיות ופונקציונליות כאחד, במהלך הטיפול האורתודונטי.

*הכתבה מנוסחת, מטעמי נוחות בלבד, בלשון זכר אך היא מתייחסת, מיועדת ומכוונת לכל המינים בצורה שווה.

Picture of יעל יעקבי
יעל יעקבי

ד”ר יעל יעקבי הינה מומחית לאורתודונטיה מעל 20 שנה, מטפלת בילדים ומבוגרים בשיטות חדישות ובמכשירים אסתטיים.

למאמרים נוספים

שיניים בולטות

שיניים בולטות

שיניים בולטות הן תופעה אורתודונטית שכיחה למדי, ומטופלים רבים מגיעים אלינו למרפאה בגלל בעיה זו. לא צריך להיות אורתודונט כדי

באיזה גיל אפשר להתחיל יישור שיניים

באיזה גיל אפשר להתחיל?

הכל אודות טיפול אורתודונטי מוקדם בילדים מרבית הטיפולים האורתודונטיים נעשים בגיל ההתבגרות, לרוב בגילאי 12-14. הסיבה לכך היא שזהו הגיל