לשיחת ייעוץ מלאו הפרטים

X

צפיפות שיניים – מה זה וכיצד מטפלים בה?

שיניים צפופות, העולות זו על זו, מהוות בעיה אסתטית נפוצה. בנוסף למראה, יש למצב זה השלכות בריאותיות שונות. בואו ונרחיב על נושא זה בכתבה הבאה:

 

צפיפות של שיניים הוא מצב נפוץ, בו קיים חוסר מקום בקשת השיניים, וכתוצאה מכך השיניים יכולות לעלות זו על זו בחפיפה ביניהן, לעמוד מחוץ לקשת השיניים, או להיות מסובבות.

למה גורמת צפיפות שיניים?

בעיות אסתטיות: שיניים צפופות לא נראות טוב, וזוהי אחת התלונות השכיחות שאנו נתקלים בהן במרפאה האורתודונטית, ואחת הסיבות העיקריות להחלטה של מטופלים לעבור טיפול ליישור שיניים.

קושי בצחצוח: באזורים בפה בהם השיניים צפופות, קיים קושי לנקות עם מברשת השיניים, ואזורים אלה חשופים יותר מאחרים למחלות כגון עששת (חורים בשיניים), הצטברות של אבנית או דלקות חניכיים.

סיכון מוגבר למחלות חניכיים: באזורים בהם קיים קושי בניקוי, מצטברים חיידקים ושאריות מזון, המהווים כר פורה להתרבות של החיידקים וליצירת כיסי חניכיים. מצב זה עלול לגרום לדלקות חניכיים ולאובדן של הרקמות התומכות של השיניים.

הפרעות בסגר: עמדה לא טובה של שיניים כתוצאה מצפיפות יכולה לגרום להפרעה בסגירה של הלסת ובמגעים עם הלסת הנגדית. במצבים מסוימים, ההפרעה הסגרית יכולה לגרום בהמשך לבעיות וכאבים במפרקי הלסת, המתבטאים בכאבי ראש וקושי בפתיחה ובסגירה של הפה.

בעיות הגיה: במצבים מסוימים, עמדה לא נכונה של השיניים עקב צפיפות יכולה לגרום לשיבוש הדיבור וההגיה של צלילים מסוימים.

אז מה עושים עם זה?

בתהליך של טיפול אורתודונטי ליישור שיניים, אנחנו מזיזים את השיניים ומעמידים אותן זו לצד זו, ביחסים נכונים. תנועה זו מבוצעת על ידי מכשור אורתודונטי כמו "גשר" מתכתי (הנקרא גם סמכים) או באמצעות קשתיות שקופות  (אינויזליין). במקרים בהם הצפיפות חמורה, תידרש לעיתים עקירה של שיניים כדי לפנות מקום בקשת השיניים. אורתודונט מומחה ליישור שיניים יכול לקבוע על סמך בדיקה קלינית וצילומים האם דרושות עקירות על מנת ליישר את השיניים.

צפיפות בשיניים לפני טיפול
לפני טיפול
צפיפות בשיניים אחרי טיפול
אחרי טיפול

באיזה גיל כדאי לטפל בצפיפות?

עיתוי הטיפול האופטימלי תלוי במספר גורמים, כגון חומרת הצפיפות, היחסים הקיימים בין הלסתות, והגדילה הצפויה של הפנים והלסתות. במקרים מסוימים אנחנו מעדיפים להתערב כבר בגיל צעיר, עוד לפני שהתחלפו כל השיניים, וזאת על מנת לפנות מקום ולאפשר המשך בקיעה של שיניים למקום נכון יותר. התערבות כזו יכולה לכלול הרחבה של הלסת כדי להשיג יותר מקום או עקירה של שיניים מסוימות כדי לפנות מקום. מומלץ להגיע לבדיקה ראשונה אצל האורתודונט בסביבות גיל 7-9 על מנת להעריך את המקום בלסת. התערבות נכונה בגיל צעיר עשויה למנוע צורך בטיפול אורתודונטי או לקצר את משך הטיפול שיידרש.

לסיכום, פיזור הצפיפות וסידור השיניים חשובים לבריאות השיניים בטווח הארוך, הן כדי לקבל חיוך יפה והן לצורך תפקוד תקין של השיניים לאורך שנים.

יעל יעקבי
יעל יעקבי

ד”ר יעל יעקבי הינה מומחית לאורתודונטיה מעל 20 שנה, מטפלת בילדים ומבוגרים בשיטות חדישות ובמכשירים אסתטיים.

למאמרים נוספים

יישור שיניים שקוף

4 שיטות יישור שקוף

יישור שיניים שקוף מאפשר לעבור את תהליך יישור השיניים באופן אסתטי ודיסקרטי, שאינו נראה לעין. ישנן מספר שיטות ליישור שיניים